Historia leczniczego zastosowania inhalacji
Leczenie wziewami zaliczane jest do najstarszych sposobów leczenia, znane było już w starożytności. Ojciec medycyny – Hipokrates zalecał wdychanie dymu powstałego po spaleniu czosnku, kopru lub kminku w garnku z trzcinową rurką służącą za ustnik. Urządzenie takie można uznać za pierwszy prymitywny aparat do inhalacji.
Starożytny Egipt – praktyka wdychania oparów datowana jest na 1554 r. p.n.e. Ówcześni lekarze rzucali na gorące kamienie chwasty, powodując odparowanie alkaloidów z roślin, aby pacjent mógł je wdychać. Terapeutyczne właściwości tytoniu odkryto w Ameryce Południowej i Środkowej ok. 2000 lat temu.
W starożytnych Chinach – leczenie astmy było praktykowane już za czasów Żółtego Cesarza Chin około 2600 r. p.n.e. z zastosowaniem metalowych inhalatorów wyposażonych w metalowe kadzidełka i swoiste palniki.
Pierwsze nowożytne przyrządy do inhalacji proszkowej i ciśnieniowej powstały na terenie Akademii Medycznej w Paryżu w 1858 roku. Dzisiaj inhalatory są szeroko znane na całym świecie, a ich budowa wciąż jest udoskonalana by maksymalizować dobroczynne właściwości urządzeń.
Wskazania do inhalacji
Problemy z górnymi drogami oddechowymi:
Problemy z dolnymi drogami oddechowymi:
Przewskazania do inhalacji
Jak działa inhalacja?
Inhalacja, wziewanie, metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu leków do układu oddechowego (górnych dróg oddechowych i drzewa oskrzelowego), dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia.
Inhalacja trwa od 10-30 minut zależnie od rodzaju. Wziewania mogą być indywidualne lub zbiorowe. W celach leczniczych stosuje się również aerozole naturalne występujące w otoczeniu tężni (np. Ciechocinek) lub nad brzegiem morza.
Do inhalacji używa się leki działające rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiające wykrztuszenie wydzieliny, leki przeciwzapalne,antybiotyki oraz sól izotoniczną.
Zaletą podawania ich w ten sposób jest ograniczenie działań ubocznych w porównaniu z lekami podawanymi doustnie.
Urządzenia do inhalacji rozpraszają leki za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków. Lek w postaci rozproszonego roztworu, czyli aerozolu, działa na większej powierzchni i dzięki temu oddziałuje bardziej intensywnie. Terapeutyczny efekt aerozoli jest wypadkową głębokości ich wnikania, częstotliwości oddychania, szybkości prądu powietrza w drogach oddechowych i wielkości kropelek.
Aparaty do inhalacji
Zobacz w jaki sprzęt wyposażony jest nasz gabinet
Aparat AMSA
Inhalacje AMSA wykonywane są za pomocą unikalnego inhalatora laryngologicznego przeznaczonego do leczenia ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, patologii trąbek słuchowych (Eustachiusza) oraz zapalenia ucha środkowego, w szczególności u dzieci kiedy w uchu gromadzi się płyn, a dziecko zaczyna gorzej słyszeć.
Inhalacje AMSA są przy tym bezbolesne, nieinwazyjne i mogą być wykonywane u dorosłych i dzieci.
Z zewnątrz inhalator AMSA wygląda podobnie do zwykłego inhalatora, jednak jego działanie dzięki zastosowaniu unikalnych technologii jest zupełnie inne.
Wytworzony w inhalatorze aerozol jest wprawiany w wibracje i podawany pacjentowi przez specjalną, wygodną końcówkę nosową, umieszczoną szczelnie w otworach nosa. Aparat generuje cyklicznie dodatnie ciśnienie, dzięki czemu aerozol penetruje do ucha środkowego poprzez trąbkę Eustachiusza i do zatok nawet poprzez otwory o upośledzonej drożności. W inhalatorze AMSA nadciśnienie uruchamiane jest automatycznie w momencie przełykania.
W trakcie terapii AMSA (Inhalacja wibracyjno-pulsacyjna) można zredukować ciśnienie konieczne do otwarcia trąbek słuchowych aż o 50%.
Badania dowodzą, że penetracja wibroaerozolu z nadciśnieniem jest ok. 100 razy lepsza niż aerozolu wytwarzanego zwykłymi metodami
Aparat TAJFUN
Inhalator Tajfun to bardzo skuteczne i trwałe urządzenie najnowszej generacji. Posiada liczne udoskonalenia, m.in. możliwość programowania, wbudowaną funkcję wytwarzania wibroaerozolu, termoaerozol – podgrzany aerozol, który podnosi komfort inhalacji i zapobiega wyziębieniu płuc służącego do leczenia zatok. Inhalator Tajfun jest laureatem złotego medalu na międzynarodowej wystawie wynalazców i innowacji EUREKA 2005.
Zastosowanie:
- Leczenie oskrzeli i płuc w chorobach takich jak astma, alergie, pochp i inne;
- Nawilżanie i rehabilitacja układu oddechowego, m.in. osób chorych na mukowiscydozę;
- Leczenie zatok nosowych
- Leczenie oczu – nawilżanie śluzówek
- Leczenie chorób skóry i włosów
- Zabiegi kosmetyczne
Aparat MARIN
Rewolucyjne rozwiązania inhalatora MARIN uświadamiają przewagę jaką posiada nad tradycyjnymi metodami rozpylania leków wziewnych. Tryb synchronicznego podawania aerozolu, polegający na rozpylaniu substancji leczniczej wyłącznie w pierwszej fazie wdechu pacjenta, umożliwia ogromną oszczędność roztworu i znacznie zwiększa efektywność terapii inhalacyjnej.
Lek zaciągnięty w pierwszej fazie wdechu pacjenta jest „dopychany” do najgłębszych obszarów dróg oddechowych czystym powietrzem, zaciągniętym w drugiej fazie wdechu. Tym sposobem depozycja leku staje się maksymalnie skuteczna, a straty aerozolu podczas wydechu są niezauważalne. Urządzenie bezustannie dopasowuje czas generowania aerozolu do zmian częstotliwości oddechu pacjenta.
Programowanie ustawień urządzenia odbywa się przy pomocy kolorowego ekranu dotykowego. Menu opracowano zgodnie ze wskazówkami doświadczonych użytkowników, co pozwala dokonać łatwego i intuicyjnego wyboru optymalnych parametrów terapii. Przyjazna, interaktywna animacja pomaga wzmocnić zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny i umożliwia bieżące monitorowanie postępu zabiegu. W programach inhalacji można zapamiętać czas, nazwę i dawkę podanego leku, a także wagę, wiek i płeć pacjenta, dzięki czemu powtarzalne serie zabiegów mogą być uruchamiane niemalże automatycznie.
Zastosowanie:
- Leczenie oskrzeli i płuc w chorobach takich jak astma, alergie, pochp i inne;
- Leczenie zatok nosowych